Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwór ten pochodzi ze zbioru „Lutnia”, z księgi wtórej. Przedstawia nieszczęśliwą miłość mężczyzny do kobiety. Podmiot liryczny porównuje swoją sytuacje do sytuacji trupa, który podobnie jak on, leży zabity- nieboszczyk strzałą śmierci, mężczyzna strzałą miłości. Pierwsze dwie strofy to opis szczegółów, które mimo pewnych różnic, łączą te dwie postacie. Mężczyzna mówi o sobie, iż ma „płomień skryty”, natomiast trup „jawne świece” – mowa tu zapewne o świecach w kościele lub zniczach nagrobkowych.

Podobnie nieszczęśliwie zakochany „zawarł zmysły w okropnej ciemności”- oznacza to, iż musiał zagłuszyć swoje zmysły, odepchnąć pragnienia, gdyż jego miłość jest nieodwzajemniona, niemożliwa do spełnienia. Podobnie trup ma twarz ukrytą w cieniu sukna żałobnego. Nieboszczyk ma związane ręce (prawdopodobnie splecione tak, jak się splata ręce ludziom leżącym w trumnie), natomiast podmiot liryczny jest zniewolony psychicznie, ma „rozum łańcuchem powity”, coś (możemy się domyślać, że chodzi o myśl o ukochanej) nie daje mu spokoju.

Kolejne dwie zwrotki przedstawiają nam różnice pomiędzy zakochanym a trupem. Mężczyzna czuje, cierpi, jego świat przypomina piekło, natomiast ten drugi milczy, jest pozbawiony czucia i przypomina raczej lód aniżeli ogień piekielny. Trup niebawem zamieni się w ogień, a cierpiący mężczyzna stał się żywiołem wiecznym swych ogniów, co oznacza, iż nie przewiduje, aby stan, w którym się znalazł, szybko się zmienił. Paradoksem zawartym w puencie jest także to, że miłość podmiotu lirycznego pali go, ale nie spala – nie jest w stanie spalić go na popiół, co jest metaforą wiecznych katuszy zakochanego.

Utwór ten to sonet, o czym dowiadujemy się już z tytułu. Zbudowany jest z czterech strof, dwóch czterowersowych i dwóch trzywersowych. Zwrotki czterowersowe rymują się według schematu abba abba (są to rymy okalające), natomiast dwie pozostałe cdd cee. Taka budowa była charakterystyczna dla tradycyjnego sonetu, wywodzącego się ze średniowiecznej liryki romańskiej, wykorzystywanego w twórczości przez Dantego i Petrarkę. Każdy wers zawiera jedenaście sylab, średniówka występuje po piątej sylabie. Występują rymy żeńskie, dokładne, np. miłości – rumianości, kwili – chwili.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Nurty estetyczne poezji barokowej – konceptyzm i marinizm
2  Charakterystyka poezji Jana Andrzeja Morsztyna
3  Cuda miłości. Sonet - analiza i interpretacjaKomentarze: Do trupa. Sonet - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-05 20:21:38

"Nieboszczyk ma związane ręce (prawdopodobnie splecione tak, jak się splata ręce ludziom leżącym w trumnie)" - to COŚ to różaniec. Dawniej i obecenie zmarłym ręce obwiązuje się różańcem.


2018-11-20 20:51:19

Sądzę,że Morsztyn szczerze by się ubawił czytając te wszystkie mądre przestrogi przed złą interpretacją. Skoro nie napisał czym/jak te ręce zostały związane to może nie ma to znaczenia? Może tego trupa w ogóle NIE BYŁO, albo związane ręce leżały sobie obok?


2018-11-13 21:16:28

Świetna praca :) Bardzo mi pomogła, ponieważ nie wiedziałam jak zacząć :) Dzięki tej pracy napisałam własną pracę. Zaznaczę, że jej nie skopiowałam :)


2018-11-11 14:33:52

Szukam wszędzie PEŁNEJ analizy tego sonetu no i nigdzie nie mogę się dopatrzeć jakie rymy mają miejsce w dwóch ostatnich zwrotkach.. Ogólnie dobra analiza aczkolwiek na pewno można ją bardziej rozbudować i dogłębniej.


2018-11-10 17:48:52

Interpretacja może byc rózna, wazne żeby była poparta analizą i nie zawierała błędów merytorycznych. Nie wiemy na pewno czy ręce te są splecione różańcem czy też po prostu złożone w charakterystyczny sposób. Naprawdę, znam wiersze wspólczesne, które można dać 10 ludziom i powstanie 10 róznych interpretacji. Usłyszeliście w szkole jedno zdanie i uważacie sie za mistrzów filologii polskiej. Bez przesady. Bez przesady.
Streszczenia książek
Tagi: