Do trupa. Sonet - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tytuł sonetu – „Do trupa” informuje o adresacie wypowiedzi. Podmiot liryczny wygłasza bowiem monolog skierowany do nieboszczyka, porównując się z nim na zasadzie kontrastów. Jest to nieszczęśliwie zakochany mężczyzna, porównujący swoją miłość i oznaki jej towarzyszące do śmierci. Używa zaimka osobowego „ja”, jednak nie mamy żadnych podstaw, żeby utożsamiać go z autorem. Adresatem wiersza jest trup, do którego zwraca się autor. Używa zaimka „ty”, jednak tego bohatera wiersza również nie możemy zidentyfikować. Jest to więc liryka bezpośrednia.

Cały utwór zbudowany jest na zasadzie kontrastu: trup a nieszczęśliwie zakochany człowiek. W wierszu występuje nagromadzenie antytez, np. „ty- strzałą śmierci, ja – strzałą miłości” oraz epitetów, np. płomień skryty, okropna ciemność. Ponadto jest tu również przykład anafory (powtórzenie na początku wersu tego samego słowa)- „ty” lub „tyś”. Warto również zwrócić uwagę na paralelizm składniowy (podobieństwo budowy poszczególnych segmentów tekstu) – wiersz zbudowany jest na zasadzie wyliczenia : „ty...”, „ja...”. Występuje również porównanie: tyś jak lód, hiperbola: cierpię ból srodze oraz przerzutnia: „Ty masz związane ręce, ja, wolności/ Zbywszy...” Dziwi nas paradoks wynikający z wiersza: lepiej być martwym aniżeli cierpieć z powodu nieszczęśliwej miłości.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Środki stylistyczne charakterystyczne dla poezji barokowej
2  Nurty estetyczne poezji barokowej – konceptyzm i marinizm
3  bibliografiaKomentarze: Do trupa. Sonet - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-15 14:58:08

Absolutnie przychylam się do wypowiedzi Kingi. Nie przywiązujcie się do szczegółów znanych Wam ze współczesności przede wszystkim dlatego, że wiersz powstał w baroku. Związane ręce WCALE nie oznaczają splecenia ich na piersiach, albo oplecenia różańcem. Są to pewne możliwości, natomiast, gdy przypomnicie sobie np. bezimiennych nieboszczyków (albo tych, których uznano za NN np. Mozarta), to zdacie sobie sprawę, że MOGĄ być błędne. Interpretując zawsze stawiacie hipotezy, na które możecie, ale NIE MUSICIE znaleźć potwierdzenia. Apeluję do Was, młodzi interpretatorzy! Interpretujcie uważnie, dociekliwie, ale i ostrożnie, nie stawiając wszystkich domysłów za pewnik, bo to z pewnością będzie uznane za BŁĄD. Pozdrawiam


2018-09-12 14:40:24

Interpretacja może byc rózna, wazne żeby była poparta analizą i nie zawierała błędów merytorycznych. Nie wiemy na pewno czy ręce te są splecione różańcem czy też po prostu złożone w charakterystyczny sposób. Naprawdę, znam wiersze wspólczesne, które można dać 10 ludziom i powstanie 10 róznych interpretacji. Usłyszeliście w szkole jedno zdanie i uważacie sie za mistrzów filologii polskiej. Bez przesady. Bez przesady.


2018-08-31 18:00:49

Wiersz wcale nie mówi, że śmierć jest lepsza, niż nieszczęśliwa miłość. Wręcz przeciwnie. Trup już niczego nie dokona, nic nie zmieni, nie zrobi, a podmiot ma jeszcze szanse. Szkolna interpretacja jest błędna. Jest to utwór barokowy, co powinno już skłonić czytelnika do szukania odpowiedzi między wierszami. Tym charakteryzuję się barok. Utwór ten nie jest tak łatwy jak się wydaje, najłatwiej przyjąć, że trup ma lepiej, bo jasno to wynika z utworu, a chodzi o to żeby się zagłębić i poszukać czegoś, co nie jest jasno powiedziane.


2011-07-11 00:47:10

Sądzę,że Morsztyn szczerze by się ubawił czytając te wszystkie mądre przestrogi przed złą interpretacją. Skoro nie napisał czym/jak te ręce zostały związane to może nie ma to znaczenia? Może tego trupa w ogóle NIE BYŁO, albo związane ręce leżały sobie obok?


2010-05-19 19:56:08

Świetna praca :) Bardzo mi pomogła, ponieważ nie wiedziałam jak zacząć :) Dzięki tej pracy napisałam własną pracę. Zaznaczę, że jej nie skopiowałam :)
Streszczenia książek
Tagi: